על סערת הרב יובל אשרוב ומהי רוחניות בוגרת

משהו נשכח בכל הדיון הזה על הרב המטפל והגורו לענייני בריאות טבעית, שזכה לפרסום בשל התנגדותו הויראלית לחיסוני הקורונה, התנגדות שהשפיעה על הרבה אנשים, מה שגרם למשרד הבריאות לצאת בקמפיין נגדי ואף לגרום להסרת סרטוני היוטיוב שלו בנושא.

התגובה הקלאסית היא מאלו שמובן מאליו אצלם שהרב אינו צודק, ושהוא מסוכן וחסר אחריות וכו' וכו', ויש את התגובה ההפוכה, האנטי ממסדית של אנשים שנוטים לרוב לרוחניות ולאנרכיזם מסוגים שונים, המצדדים ממילא בעמדתו שראו בכך רדיפת מי שמתנגד לממסד, ציד מכשפות וכדומה.

לא ראיתי דיון עומק בכל הנושא, דיון במניעים של האיש, שגם אם אינו מבין במדע וברפואה קונבציונלית הוא אדם רציני ושפוי לחלוטין, מניעים שלדעתי הביאו אותו למעשה שגוי, אך עם זאת אני חושב שיש מקום להבין מה שורש ההתנגדות שלו ושכמותו ולהתמודד איתה

כשלעצמי אינני רואה את עצם עמדתו כעניין בעייתי, להיפך, מי שטובת העם בעיניו צריך לדעת להכיל גם דעות אופוזיציוניות, לא כל עמדה של הממסד גם הבריאותי צריכה להתקבל בברכה ובשלום בלי ביקורת, גם אם יש לכך מחירים, זאת למרות שאינני מסכים איתו, אך אותי מעניין מה גורם לו ולשכמותו, כולם אנשים יפים ורוחניים להתנגד אוטומטית לחיסונים? ומה זה יכול ללמד אותנו, גם את אלו שלא יסכימו עם עמדתו.

הסיבה היא ככל הנראה תפיסת העולם שלהם, שאינה קשורה בכלל לקורונה, זו תפיסת בריאות טבעית שרווחת יותר ויותר בציבור כיום, השוללת מראש התערבות מלאכותית בגוף האדם, ורואה בריפוי כזה אשליה, תפיסת הבריאות הטבעית מבקשת לרפא את האדם באמצעות הקשבה למנגנונים הטבעיים, ומאמינה שייתכן עולם בלי מחלות אם האנושות תגיע לאיזון בריאותי, גופני ואקולוגי, יש מהם שאינם מאמינים בקיומם של נגיפים וגם אם מאמינים בנגיפים רואים את המחלה לא כתוצאה ישירה מחשיפה לנגיף אלא ממוכנותו של גוף מסויים להידבק במחלה, גוף חסין למחלות לא יידבק מהנגיף, מה שמסביר למה יש כאלו שפשוט לא חלו אפילו בחשיפה מלאה וקרובה לחולים.

תפיסת עולם כזו שוללת את החיסונים ובעצם חלק משמעותי מכל מערך הרפואה הקונבציונלי לא רק כי הם מאמינים בדרך אחרת, אלא כי הם רואים בכך סתירה לדרך הבריאות האמיתית, התערבות בטבע ובגוף באמצעות כימיקלים ואמצעים מלאכותיים מפרה עוד יותר את האיזון הקיים בגוף ובעולם, וגורמת בטווח הארוך למחלות נוספות וקשות יותר.

תאוריה זו כשלעצמה, שאינה רק בתחום הבריאות אלא מקיפה הרבה תחומי חיים, כמו אקולוגיה, פסיכולוגיה ורפואת נפש ואפילו פיזיקה, היא תאוריה שיש לה בהחלט מקום, כיום רבים הם המפיקים ממנה ברכה בחייהם וגם הרפואה הקונבציונלית אט אט מודה בתחומים מסויימים בצדקתה. אז למה בעצם נראה את דברי הרב אשרוב כשגויים? אולי הוא צודק?

מצד שני, אין רופא רציני התומך בעמדתו, ובנתונים מדעיים והסברים למה החיסון לא טוב ההסברים שלו לא עומדים בביקורת רצינית, נראה תמוה שאיש רציני כל כך עומד ומסביר דברים שאין לו יד ורגל בהם וכל ד"ר בעל סמכות יכול לסתור את דבריו בהינף יד, לו היה נותר רק עם ההסבר בתחומי הרפואה האלטרנטיבית ותפיסות העולם שלה היה זוכה ליותר כבוד

אינני רוצה לבוא בביקורת על הרב שאני מעריך מאוד, ולכן לא אדבר עליו אלא על התופעה. יש נטיה של אנשים שנחשבים רוחניים לשלול את כל מה שלא מסתדר עם העולם שלהם בלי צורך לבדוק את העובדות בעולמות אחרים, הם חיים בעולם מקביל, מה שמידרדר פעמים רבות לקונספירציה ולתאוריות הזויות כמו אילומיניטי ולחיים במציאות אלטרנטיבית דמיונית, זו בעיה אחת. בעיה שנייה ולא פחות קשה היא נטייתם של אנשי מדע לשלול כל הבנה אחרת שאינה תואמת את הנחות היסוד שלהם ולראותה כהבל וכשטות גמורה. אז מי צודק?

נראה ששניהם טועים, ולשניהם חסרה הפתיחות, או ההבנה הבוגרת שיש בעולם רבדים, יש רובד מדעי שהעולם מתנהל לפיו וכך מתאפשרת יציבות, העולם המודרני בנוי על כך ואין טעם לא להכיר בתועלות של הדבר הזה, אך מצד שני, הרוחני הבוגר יודע שזה לא אומר שהמדע הוא הכל, התנהלות רק מתוך עולם מדעי ורציונלי לא מאפשר הבנה אמיתית ואיכות חיים אמיתית, המדע לא מאפשר משמעות, הוא לא יודה לעולם בדת כלשהי והוא גם יתעלם מהרבה ממדים בחיים שאי אפשר להכניס למעבדה, הוא לרוב יתמקד בסימפטומים ופחות בשורש הבעיה, והוא מתקשה להבין הקשר כללי וטוב יותר בניתוח של מקרה פרטני.

המאבק של הרפואה הטבעית גם הוא זוכה ליתר כבוד כאשר הוא מצליח לשלב ידים עם המדע ולעבוד יחד, לקדם את המדע להכרה בדברים שבעבר לא הכיר בהם, למעבר לאנרגיות ירוקות ומאידך מעודד איזון ושיבה באלמנטים מסויימים לאיך שחיינו בעבר, אך לא בדרך שמזיקה לחברה ובאה על חשבון התפקוד במצבה הנוכחי.

ולכן לא הייתי אומר "רוצו להתחסן" אלא, נראה שכעת אין ברירה אלא להתחסן, גם אם איננו יודעים באמת את כל ההשלכות, בכדי שנוכל לשוב לתפקוד נורמלי, ומהקורונה נלמד את שאנו צריכים ללמוד, נשאף להשיב את חיינו לאיזון אמיתי.

2 תגובות בנושא “על סערת הרב יובל אשרוב ומהי רוחניות בוגרת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

ליצור אתר אינטרנט אישי בעזרת WordPress.com
להתחיל
%d בלוגרים אהבו את זה: